Вплив породи бджіл на отримання продуктів бджільництва з пасіки
Наші колеги-бджоляри підняли доволі цікаву тему, тож нижче приводимо статтю автора сайта Матковивідна Пасіка АМГ Андрія, який тримає бджіл на двох окремих точках, на одній з яких біля сотні сімей карніка, а на іншій бакфаст (менше сотні), тож ділиться він власним досвідом.
"Наша пасіка не кочує і знаходячись на стаціонарі ми більш менш знаємо можливості навколишніх медоносів і взагалі біоценозу. Тобто з року в рік ми отримуємо схожі умови в яких наші бджоли мають певні можливості для життєдіяльності та збору продуктів бджільництва. Розпочну з короткого опису двох порід бджіл які ми утримуємо.
Як розрізнити породи бджіл
Спробуємо надати невеликий загальний опис відмінностей породи карніка і бакфаст. Звичайно відмінностей багато і можна було б писати окрему публікацію на дану тему, але в рамках нашої замітки напишемо основні та найбільш очевидні відмінності.
Порода бджіл карніка
Бджоли породи карніка сіренькі на вигляд, матки темні. У нас на пасіці в основному гірська карніка австрійської селекції, але є й рівнинні німецькі лінії. Карніка вже досить добре відселекціонована в плані миролюбності та нерійливості, що дає певні переваги при її розведенні на пасіці. Має прекрасну зимівлю, можна сказати одну з кращих серед інших порід бджіл. Це результат її довгого пристосування до гірських умов існування. В горах холодно навіть влітку вночі, медозбори зазвичай лише весняні та ранньо літні, сезон закінчується рано, в кінці літа. Ці особливості мають бути враховані.
Порода бджіл Бакфаст
Бджоли породи бакфаст - це можна сказати результат людської селекції і праці. Здебільшого мають жовтий чи рудий окрас, матки також жовтого кольору, з полосками на черевці. Але є й лінії сірого бакфаста - наприклад сірий австрійський бакфаст лінія Б86амг чи бакфаст з Данії лінія КБ306. Але все ж більшість пасічників асоціює бакфаст з рудим забарвленням і переважна більшість хоче тримати саме бакфаст рудого окрасу. Бджоли бакфаст селекціонувались виключно людиною під свої господарські потреби. Брат Адам започаткував селекцію бакфаст ось вже сто років назад і зараз його справа продовжується. Тобто бджоли бакфаст постійно селекціонуються і відбираються по потрібним для людей господарським ознакам. Для прикладу Селекцію бакфаст започаткували для того щоб знайти стійких до акарапідозу бджіл в умовах підвищеної вологості англійського клімату а зараз критерії селекції значно розширились і бджіл бакфаст відбирають по наступним характеристикам:
- Миролюбність
- Нерійливість
- Медопродуктивність
- Гігієнічна поведінка
- Стійкість до хвороб бджіл
- Усидчивість на рамках
- Окрас бджіл та маток (таку селекцію ведуть в умовах України)
- Несхильність до надлишкового прополюсування гнізда
- Селекціонують їх також і під певні переважні медозбори (ранні чи пізні)
- Та багато інших критеріїв які селекціонер вважає за важливі в його справі
Наша історія: чому Карніка?
Деякий час назад, ми мали один точок і тримали бджіл карпатка, це можна сказати що та ж сама карніка, (як зараз стверджує багато карпатчиків) але навіть якщо це так то ці бджоли селекціонувались різними методами в різних країнах і під різні потреби. Так вже вийшло що медозбори в Карпатах менші ніж в інших регіонах і основні продукти бджільництва там це бджоло пакети і матки. А от німці і австрійці селекціонували карніку по своїм системам селекції.
Так от тримавши до пів сотні сімей карпатки ми збирали яких був медозбір в умовах стаціонарної пасіки - це здебільшого різнотрав'я і соняшник, рідко коли в радіусі льоту бджіл опинялась і гречка. Ранній слабий взяток з акації карпатка зазвичай використовувала для нарощування розплоду. Отже ранні медозбори були слабенькі і ми також збирали квітковий пилок. Бджоли карпатки були більш менш спокійні але пару трохи все ж жалили і при відбиранні лотка з пилком потрібно було вдягати маску і рукавиці - якщо не було бажання отримати по одному два вжалення з кожного з 50 вуликів.. Це викликало певні незручності, не легко було знайти помічника на таку просту задачу як збирання лотків з пилком, з бджолами швидко не попрацюєш відповідно добре подумаєш чи збільшувати кількість сімей особливо в умовах вузьких фасадів в селах Київської області. Було прийняте рішення випробувати декілька бджоломаток карніка. Бджолосім'ї з даними матками виявились значно спокійніші (на зараз я навіть знімаю відео я працюю з сім'ями о 12 ночі без маски.. відео можна знайти на нашому ютуб каналі Матковод АМГ ) ] Зі спокійними сім'ями стало значно легше збирати пилок та і взагалі працювати. Наш точок майже повністю перейшов на бджіл карніка і ми змогли розширитись до сотні бджолосімей.
- З'явився також взяток з акації (якої у нас по селу до 15 га) раніше акацію дуже рідко хто качав в селі, а бджоли карніка змогли її зібрати і відкласти
- Завдяки спокійним бджолам стало легше збирати і інші продукти бджільництва
- Пергову вирізку
- Прополіс
- Маточне молочко
Це навело нас на думку випробувати і іншу відселекціоновану людиною породу бджіл Бакфаст.
Спробували Бакфаст і відкрили другий окремий точок
Спробувавши на своїй пасіці бджіл породи бакфаст стало зрозуміло чому певні країни живуть краще ніж інші, чому рівні селекції в країнах різні і такі інші узагальнюючі порівняння. Бджоли бакфаст виявились дуже спокійними, що для нас важливо, роїння я за весь час так і не побачив у бджолосімей бакфаст, що є також величезний плюс. Звичайно потрібно ретельно дивитись на родовід бакфаст, так як є лінії які селекціоновано в південних країнах і підібрані під їх умови і медозбори - такі лінії для нашого клімату можуть і не підходити. А от лінії з подібних кліматичних умов прекрасно у нас живуть зимують і розвиваються. На зараз у нас на точку бакфаст за малим недотягуємо до сотні, але плануємо також щоб була друга сотня сімей.
З продуктів бджільництва бакфаст добре збирає:
- Мед
- Квітковий пилок
- Деякі лінії приклеюють целофан до рамок прополісом і можна зібрати чистий прополіс
- Легко збирати маточне молочко з відводків
Відео Збір маточного молочка сама проста технологія
Чому ж така різниця?
Як я це розумію суттєва різниця в селекції бджіл карніка і бакфаст - це серйозний підхід селекціонера до справи і контрольоване спарювання бджоломаток - чого в нашій країні не було аж до появи тих самих бджіл бакфаст. Після чого аматори в Україні самі по якихось публікаціях чи відео в інтернеті почали освоювати метод штучного запліднення бджоломаток. Згодом аматори ж організували ізольовані облітники в Україні. А вже після цього заворушились і прихильники вітчизняної селекції (методом масового відбору). Тобто і тут маємо подякувати тому Бакфасту і Брату Адаму.. На зараз наприклад ми на нашій матко вивідній пасіці амг всі материнки Ф0 від яких виводимо дочок Ф1 для себе і на продаж замовникам ведемо методом контрольованого спарювання - це може бути штучне запліднення яке стає все більш доступним в Україні для всіх пасічників (з'явилась навіть послуга виїзда оператора штучного запліднення на пасіку... у нас можна дізнатись телефон даної людини). Чи возимо маток на ізольований острівний облітник на Дніпрі - відео також можна поглянути на нашому ютуб каналі. (назва каналу є зверху) Додам ще що всі бджоли добре зимують на вулиці в дерев'яних вуликах в умовах зим Київської області. Сподіваюсь мені вдалось показати на власному прикладі як нові породи бджіл впливають на отримання продуктів бджільництва на пасіці і донести суть мого рішення тримати бджіл карніка та бакфаст. Вони мені дуже допомагають легше працювати, утримувати більше бджолородин і збільшити виробництво бджолопродукції." ©Андрій, автор сайта Матковивідне Господарство АМГ, тел.: 067-883-22-30 (есть вайбер, телеграм, вацап).
